Dünya kahve üretiminin %99’u iki tür kahve ağacından elde edilmektedir.

Coffea Arabica ve Coffea Canephora (Robusta)

Her ikisi de Coffea Botanik grubuna dahildir ve Coffea da kendinden daha büyük olan Rubiaceae ailesine aittir. 
Coffealiberica ve Coffeaexcels da Batı Afrika ve Asya ‘dada yetiltirilir, ancak dünya üretiminin %2’sinden azını oluşturur. 

 


VARYETE NEDİR? 

Botanik bir sınıflandırma olup türün bir alt sınıfıdır. COFFEA ARABİCA ve COFFEA CANEPHORA kahve ağacının iki türüdür. Bir varyete bir bireyin varyete tipine göre farklılıklar gösteren alt grubudur. Örneğin Coffee Arabica için bu, typica varyetesidir. Bu farklı varyeteler, duruma göre mutasyonlsrın veya hibritleşmelerin sonucudur. 

VARYETELER:


1- Bourbon

Çok tatlı, çok karmaşık ve çok narindir. Bitkileri kırılgandır ve diğer çeşitleri kadar meyve üretemez, ancak buna değer. Bir fincan Bourbon, lezzetine doygun ve klasiktir, kahvelerin kahvesidir.


2- Catimor
Bu çeşit biraz sorunludur. Timor ailesine robusta nüfuz etmiştir, bu genellikle düşük asidite ve acılığa yol açar. Doğru işlenirse, bitki ve meyve aromaları veren Endonezya menşelileri tüketilebilir.


3-Catuai 
Mundo Novo ve Caturra arasındaki çaprazdan kaynaklanan yüksek verimli bir çeşittir. Olgunlaşmış Catuai meyvesi kırmızı veya sarıdır ve ikisi de yüksek asiditeye sahipken, sarı çekirdekler soğuk tüketildiğinde kirli, petrol benzeri tada sahiptirler.


 4-Caturra
Parlak asiditesi ve düşük ila orta dereceli gövdesiyle ayırt edilir. Bourbon'dan daha az berraklık ve tatlılığa sahiptir. İlk önce Brezilya'da geliştirilen bu küçük ağaçlar Kolombiya, Kosta Rika ve Nikaragua'da bulunur.


 5-Colombia
Variedad Colombia olarak da bilinir. Klasik karamel, çikolata ve kirazımsı tadıyla ve parlak, tam gövdesiyle ayırt edebilirsiniz. Caturra'nın bu melezi Kolombiya'da geliştirildi. Çok mahsül verir ve hastalığa karşı iyi direnir, bu da küçük çiftliklerde çok popülerdir.


6-Ethiopian Heirloom:
Bu çeşidin güzelliği sırrındadır. Güneybatı Etiyopya'nın doğal kahve ormanlarının altındaki yabani çeşitlerdir. Her köyün kendi çeşidi vardır, yüzyıllar boyu toprağın, yükseltinin ve havanın etkisiyle şekillenmişlerdir.


 7-Gesha
Gesha'yı alternatif bir boyuttan kahve olarak düşünün. Komplekstir ve öteki dünyaya aittir. Berrak bir bergamot ile narin, siyah çay gövdesine sahiptir. Gesha seçicidir, sadece ne zaman, nerede, ne şekilde isterse öyle yetişir. Ancak ister Endonezya'da isterse Amerika'da yetiştirin, her zaman iyidir.


 8-Jember

Bu Typica çeşidinde karamelli, akçaağaç şurubu ve esmer şekerimsi notalar bulunur. Hindistan, Yemen ve Etiyopya'dan geçerek şimdi Endonezya'da yetişiyor.


 9-Pacamara:
Lezzet profili, tatlı narenciye notaları, muhteşem denge ve çiçek aromalarının ipuçlarıyla göze çarpmaktadır.


10-SL-28
Scott Laboratories (SL) 1930'lu yıllarda Kenya hükümeti tarafından daha güçlü ve kuraklığa dayanıklı çeşit geliştirmek için tutuldu. SL-28 ile yüksek verimli bir ağaç yaratamadılar ancak yoğun sitrik, tatlı, dengeli ve karmaşık bir çekirdek üretmeyi başarabildiler.


11-SL-34
Yine Scott Laboratories'den bu bitki gerçekten orta ila yüksek rakımlarda parlıyor. SL-34'ün lezzeti, karmaşık sitrik asitliği, ağır ağız hissi ve temiz, tatlı bitişiyle karakterizedir.


12-Tekisic:
Bourbon'un bir türevi olan Tekisic, tabakalı asidite ve belirgin derecede ağır bir ağız hissi ile olağanüstü bir lezzet üretir. Bu kahvenin tatlılığı, karamelli ve esmer şeker gibi aromalara doğru eğilimlidir.


13-Typica:
Tüm çeşitlerin atalarından biri olan Coffee Arabica Typica, yüzyıllar boyu melezleştirildi ve mükemmelleştirildi. Fincanın kalitesini genel olarak mükemmel bir tatlılık, temizlik ve gövde gösteriyor.


14-Villa Sarchi:
Bu Bourbon mutasyonu zarif asidite, yoğun meyve tonları ve mükemmel tatlılığa sahiptir. İlk kez Kosta Rika kasabası Sarchi'de yetişen bu ağaç, sağlam, sağlıklı ve organik tarım için en üst seçimdir.


15-Villalobos:
Hassas, çiçekli, bazen de narenciye notaları olan Typica ailesinin bir çeşididir. Bu çeşit, 1600'lü yılların sonlarında Hollanda tüccarları tarafından Endonezya'ya getirildi. Nüansları ve yüksek asiditesi vardır. Özellikle Villalobos, kayısı, şeftali ve erik gibi güçlü meyve tatları sağlar.


16-Mundo Novo:
Typica ve Bourbon arasındaki doğal melez. Bu çeşit ilk olarak Brezilya'da bulundu. Güçlüdür ve hastalığa karşı dirençlidir. Mundo Novo'nun yüksek verimi var, ancak diğer kahve türlerine göre biraz daha geç olgunlaşıyor.


17-Maragogype :
Bu kahve çeşidi, Typica’nın bir mutasyonudur ve Brezilya'da keşfedilmiştir. Maragogype, Bourbon veya Typica'dan daha büyük ve daha uzun boyludur. Üretimi azdır, ancak çekirdekleri çok büyüktür.


18-Blue Mountain:
Hastalığa karşı direnci ve yüksek rakımlarda başarılı olma kabiliyeti ile tercih edilen ünlü bir kahve çeşididir. İlk önce Jamaika'da yetiştirildi sonrasında Kona, Hawaii'de yetiştirildi. Tüm iklimlere uyum sağlayamaz ve yüksek kaliteli lezzet profilini korumaz.
NİTELİKLİ KAHVE PAZARI 

Nitelikli Kahve dünya üretiminin yaklaşık %1’ini oluşturur. Burada söz konusu olan 100 üzerinden en az 80 puan almış olan kahvedir vefiyatı, kahve borsasına değil kalite ve bulunur olmasına bağlıdır. Yeni ve küresel bir ticari girişim söz konusudur. Üreticilerin bölgenin toprak yapısına göre farklı botanik varyetelerin kültürünü yerleştirmeleri, kavurucuların yeşik tanelerin kavrulma profillerini geliltirmeleri, baristaların kahve hazırlama yöntemlerini iyileştirmeleri gibi. Küçük çaplı olduğu halde bu Pazar kahvenin yeni bir tarzla üretilmesi ve tüketilmesinin kapılarını açmıştır. Hızlı tüketim ürünü olarak uyarıcı etkileri nedeniyle içilen kahve, böylece asil ve karmaşık bir ürün haline gelmektedir.